EN SK
Návrat späť

Projektový manažment – PRELOM

Projektový manažment – PRELOM
Človek na Mesiaci. Prelom. Určite jedna z najznámejších a najvýnimočnejších udalostí v dejinách. Ťažko nájsť niekoho, kto o nej ešte nepočul. Projekt Apollo. Dve slová, ale už oveľa menej známejšie. Prečo? Mnohých zaujíma skôr výsledok a nie spôsob, akým sa k nemu dopracovať.

Veľakrát cesta – spôsob – býva oveľa zaujímavejšia ako samotný cieľ. Stačí sa spýtať projektových manažérov. Pre nich je dôležitá cesta k výsledku. Na druhej strane top manažment vyžaduje a hodnotí len výsledky. Spomínam si na svoj prvý reálny projekt. Bol som súčasťou riešenia, ktoré bolo oveľa väčšie, ako som bol ja sám, oveľa väčšie, ako som si bol schopný na začiatku „cesty“ predstaviť. Projektový manažér, v tom čase aj môj priamy nadriadený, mi dal jednoznačnú úlohu: „Choď a prines mi úspory“. V tej chvíli som ani netušil, čo odo mňa chce. Bol som členom tímu veľkého optimalizačného projektu, ktorého výsledkom boli úspory, ktoré klient od projektu očakával. Cieľ bol jednoznačný. Klient vedel presne, čo chce. Našou úlohou to bolo dodať. Ako? To bol obrovský otáznik. A nielen pre mňa...

Koľko projektov takto začína? Koľko projektových manažérov ani netuší, ako dosiahnuť náročné ciele? Koľkokrát sa stane, že hľadané riešenie jednoducho neexistuje. Napriek tomu klient alebo zadávateľ projektu jednoznačne trvá na svojich požiadavkách a cieľoch. Zložité? Možno. Okrem toho ešte obmedzený rozpočet, nedostatok času a málo ľudí. Je vám to povedomé? Pridajme ešte stres a neustále sa meniace trhové podmienky. Meniace sa priority firmy a top manažment prichádza stále s novými požiadavkami. Čo platilo včera, dnes je už úplne ináč. Projektové plány – ak vôbec existujú, sú platné len v čase, keď si ich v pohodlí kancelárie pripravujeme. Je to podobné ako s novým autom – vo chvíli, keď ho kúpite, stráca svoju cenu. Tak isto sa aj projektový plán zmení, len čo projekt začneme realizovať. To je len jemne naznačená realita projektov.
Pokračovanie článku nájdete na:
http://www.commpass.sk/?run=content&id=5678&lang=sk#projektovy_manazment_prelom
 
Autor: Ing. Marián Minárik, Executive Partner, COMM-PASS
Tlačiť
BPUG SLOVENSKO, o.z.
Družstevná 24 
900 21, Svätý Jur
IČO: 42180856

Partnerské BPUG:

BPUG

Odborný partner:

Univerzita Komenského v Bratislave

Právny garant

BCH
 

Mediálni partneri: